Többet ésszel, mint ész nélkül

Mi kell az élethez?

Költség - ami az élet alapja, vagy a bármilyen tevékenység alapja, ami nélkül nem történhet meg semmi. Akár eredményes, akár nem, költsége mindenképpen mindennek van, ezért a költségek megtérülése vagy haszna nagyon burkolt. Itt sokan elvéreznek azon, hogy úgy gondolkodnak, amelyik költségtől nem várható azonnali haszon, azt rá se költik a cselekvésre, vagyis eleve nem csinálják azt, aminek nem látszik az azonnali haszna.

Befektetés - ez magasabb szintű, tervezett dolog. A lényeg, hogy nem a saját tevékenységünkbe, vagy nem olyasmibe tesszük a kenőolajat (pénzt), amire közvetlen hatásunk van, hanem mások tevékenységébe. Be lehet fektetni a gyerekünk tanulásába, egy vállalat részvényeibe, pénzügyi alapokba, és ilyenkor a pénz befizetését követően nincs további szerepünk a jó kimenetelben. Nem tanulhatunk a gyerek helyett, nem dolgozunk a vállalatban, és nem menedzseljük a pénzügyi alapokat. A befektetés azt jelenti, hogy meggondoljuk, mire tesszük a forrásainkat, és utána kivárjuk, amíg teljesíti az elvárásainkat. Türelmesen, vagy kevésbé, ez már vérmérséklettől függ.

Beruházás - ez a források felhasználásának a legmagasabb szintje. Megtervezzük, hogy mit fogunk csinálni, és azt támogatjuk meg pénzzel, majd pedig mi magunk valósítjuk meg a tervet. Pénzt és saját munkát fektetünk be. Itt van a legtöbb szerepünk, itt függ tőlünk az eredmény leginkább.   

És a költség-befektetés-beruházás sorban csökken a kockázat. Bármilyen furcsának tűnik is. A költség esetén előre jól tudjuk, hogy egyformán lehet pozitív és negatív eredménye is, és ebbe bele is törődünk, talán ezért is tapad a költség szóhoz eleve egy kicsit negatív érzelem. Azt sugallja, hogy eleve veszteségnek tételezzük fel, mintha a költség mindenképpen káros lenne, ami csak azért van, hogy bennünket akadályozzon. Mindenesetre a kimenetet illetően elképzelésünk sincs, a kockázatunk így teljes. A befektetés esetén a kockázatunkat csökkentjük azzal, hogy valamilyen elképzeléssel fektetünk be, valamilyen megfontolások alapján valószínűbb a jó kimenet, mint a rossz, legalábbis a mi elképzelésünk szerint, ha nem így lenne, be se fektetnénk. Viszont amikor megtörténik a befektetés, attól a pillanattól kezdve nincs rá hatásunk - csak azt tehetjük, ha nem a várakozásoknak megfelelően alakul, kiszállunk belőle. Passzív gazdasági döntések. Kockázatos, hogy mások képesek-e végigvinni, amibe fektetünk és elérni a kitűzött célt. A beruházás esetében kemény elhatározásunk van, ami szerint működni fog az elképzelésünk, ráadásul mi magunk teszünk róla, hogy a képességeinkenk, lehetőségeknek megfelelően a jó irányba terelgessük. Aktív gazdasági döntések, vagyis ezek cselekvések! Itt a kockázatunkból kivesszük a másik fél jelenlétével okozott kockázatot. A maradék kockázattól nem lehet megszabadulni semmilyen módon, mert a környezettől, a körülményektől (a természettől és a társadalomtól) származnak, egyformán hatnak a költségekre, befektetésekre és beruházásokra is.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 7
Tegnapi: 12
Heti: 26
Havi: 7
Össz.: 23 526

Látogatottság növelés
Oldal: Költség, befektetés, beruházás
Többet ésszel, mint ész nélkül - © 2008 - 2024 - szekeresmarta.hupont.hu

Az ingyenes honlapkészítés azt jelenti, hogy Ön készíti el a honlapját! Ingyen adjunk: Ingyen Honlap!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »