Többet ésszel, mint ész nélkül

Mi kell az élethez?

Ez lesz az egyik téma itt a blogon.

Fontosnak gondolom.

Az anyagi biztonság szempontjából több kategóriába sorolhatjuk magunkat (az embereket). Megpróbálok általános kategóriákat felállítani. Ez biztos nem lesz tökéletes. Lehet hozzászólni...

1. Tudatos

2. Hiszékeny

3. Félrevezethető

Tudatos:

Ha nem gondolnám fontosnak ezt a témát, akkor az azért lenne, mert azt hinném, hogy mindenki az 1., vagyis tudatos kategóriába tartozik. Ennek felületesen van is némi alapja, mivel ha bárkit megkérdezünk, hogy ő vajon törekszik-e az anyagi biztonságra, meg lennék lepődve, ha nem azt válaszolnák, hogy naná!, persze! Tehát tudják, hogy nekik anyagi biztonságra van szükségük, és azt is tudják, hogy arra nekik törekedniük kell, és szerintük mindent meg is tesznek érte. Mégis az a tapasztalatom, hogy nagyon minimális a tényleg tudatosak száma. Aki tudatos, az nem csinál egy csomó dolgot! Hogy csak egy párat említsek. Pl. nem nyit önkéntes nyugdíjpénztárat magának. Nincs és nem is lesz unit linked életbiztosítása. Viszont használ olyan pénzügyi konstrukciókat, amik kifejezett garanciákat vállalnak.

Hiszékeny:

Ez a kategória az üzletkötők aranybányája. És ez a "vérvonal" a legáltalánosabb az emberek között. A hiszékenyek nem buták, ezt leszögezem. Hanem inkább olyanok, akiknek túl sok mesét olvastak kiskorukban, és ezért soha nem képesek felnőni ténylegesen. Mélyen beleivódik sokunkba az a hit, illetve remény, hogy nekünk nem kell megküzdenünk mindenért, hanem csak figyelnünk kell, és a jó utak maguktól elénk kerülnek. Egy jóságos tündér (született üzletkötő) megmutatja, hogy melyik út vezet oda, ahova tartunk. A mese fele igaz. A jóságos tündér létezik. Csak az a baj vele, hogy mi akarjuk, hogy létezzen, ezért szelekcióval kiválasztódik az a réteg, aki képviseli a jótündérséget, ezért busás honoráriumot kap, vagyis tőle megvesznek mindent a hiszékenyek (és a 3. kategóriába tartozó félrevezethetők is az ő ügyfeleik, igaz, velük nagyobb a kihívás). Neki elhisznek gyakorlatilag bármit. És azt teszik, amit ő javasol. Hallották már biztosan az egyik alap üzletkötői szolgent: magadat kell eladnod. Ez mit jelent? Ha el tudja valaki hitetni magáról, hogy ő a jótündér, nyert ügye van. Ez persze, nem jelenti azt, hogy nem jó, de azt se, hogy feltétlenül biztosan jó. Csak a hiszékenyeknek kell meggyőződve lenniük arról, hogy ő csakis jó lehet.

Félrevezethető:

Bonyolult lélek. Próbál tájékozott lenni, de nem sikerül, mert persze mások, akik tájékozottak, adott esetben évekig foglalkoztak a témával. Nyilván esélytelen, hogy minden témában otthon legyünk, kivételek a kivételes képességűek. Ismerős ugye, hogy a félinformáció rosszabb, mint az információhiány. Könnyen félrevezethetőek az emberek! Később ezzel kapcsolatban igyekszem majd példákat is hozni. Még a tudományos életben is vannak megdöbbentő esetek. Azért vagyunk félrevezethetőek, mert hallottunk egy csomó mindenről (reklám, hírek, média, blogok, barátok, ismerősök révén), és ezeket az információkat gyakran készpénznek vesszük. Nem megyünk utána  a valóságtartalomnak.  Nem is nagyon tudnánk, ha akarnánk se, ennek is megvannak az okai, hogy miért nem. Ezeket a félinformációkat lovalogják meg egyes üzletágakban, hisztériát keltenek, és így terelik tömegesen a félrevezethető embereket egy bizonyos irányba, amiről úristen, hányszor de hányszor derült már ki, hogy tévedés volt, szándékos félrevezetés volt, satöbbi volt.... csak nem valós tényanyagra épített irányzat. Az üzletkötőket ez azonban a legkevésbé se zavarja, mert legtöbbször elérik a céljukat, sajátmaguknak jó megélhetést sikerült szerezni. A tudományterületekről elhalászott tévismereteket, amikre egzisztenciákat építenek, úgy is nevezik, hogy "pseudoscience", magyarul áltudomány.

Tehát, a saját érdekünk, az anyagi biztonságunk is megköveteli tőlünk, hogy ne hagyjuk magunkat megtéveszteni, mesével elaltatni.

Igen ám, de ezt hogy lehet megoldani????? 

Aki nem képzett minden szakterületen, az hogy tud megbizonyosodni, valami valódi-e, vagy pedig félrevezetés?

Én ajánlok egy nagyon egyszerű módszert. Én ezt szoktam használni. Biztos van olyan bonyolult kérdéskör, ahol ez se elég megbízható, de a bennünket naponta érintő témákban eléggé megbízható mégis.

1. lépés: Logika.

Ha nem is vagyunk szakképzettek, logikánk mindannyiunknak van. Lefordítva nagyon egyszerűre, szerintem a logika egy olyan gondolatsor, amelyiknek minden egyes eleme az azt megelőzőből egy lépésben következik. És az egy lépés logikai kapcsolat lehet csak.

Ha egy gondolatsorban logikai lépés ugrás van, vagyis ha van olyan elem, ami az előzőből nem következik, akkor biztos, hogy nem az a következő elem. Hogy valójában mi a kovetkező, az a számunkra nem publikus, ezért el van rejtve. Ez a pont az, ahol az embernek gyanakodnia kell. Hiányzó láncszem.

2. lépés: Idő.

A magam részéről soha nem lépek semmit, amíg nem vagyok BIZTOS abban, hogy ezt vagy azt KELL lépnem. Ez nem jelenti, hogy amiben biztos leszek, az abszolút igazság lenne. Nem. Azt jelenti, hogy a számomra elérhető információk, azok megfontolása alapján az a logikus lépés. Tehát, mivel eltart bizonyos ideig, hogy meggyőződjek valamiről, a szükséges időt mindig ráfordítom. Ha túl sokáig tart a megfontolás, és emiatt lemaradok egy jó lehetőségről, azt úgy fogadom el, hogy ez a rendszer része, az én számomra ennyire volt hozzáférhető a dolog, amiről szó van. Általában azt is figyelmen kívül szokták hagyni az emberek, hogy a lehetőségek se abszolútak. Egyik ember számára lehetőség, a másik számára nem. Mint a lottó ötös, vagy mint egy csodás új ház. Akinek való, az építkezik belőle, megtartja, továbbfejleszti, akinek nem való, az hiába kapja meg akár ingyen is, csak elpazarolja. Nem tud élni a lehetőséggel. És ez nem degradáló akar lenni. Egyszerűen nem neki való volt. Egy másik fajta lehetőséggel, ami rá van szabva, amivel kölcsönhatásba tud kerülni, tudna mit kezdeni.  

Az anyagi biztonságunk érdekében az első és legfontosabb feladat, hogy kitaláljuk, mi milyenek vagyunk, mire van szükségünk, milyen veszélyeknek vagyunk kitéve, és azzal szemben felállítani egy védelmi vonalat. Nem bármivel és mindennel szemben.  Sajnos, ezt a feladatot SENKI nem tudja átvállalni tőlünk. Ne dőljünk be az üzletkötőknek! Hallgassuk meg, ki mit mond, mert csak abból tanulhatunk, de a logikus következtetéseket senki nem vonhatja le helyettünk! Ha mégis hagytuk, hogy ezt tegye, később nem jogos a szemrehányásunk, amikor mégis félresikerül valami. Magunkat viszont mindig okolhatjuk.

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 6
Tegnapi: 12
Heti: 25
Havi: 6
Össz.: 23 525

Látogatottság növelés
Oldal: Az anyagi biztonságunkról
Többet ésszel, mint ész nélkül - © 2008 - 2024 - szekeresmarta.hupont.hu

Az ingyenes honlapkészítés azt jelenti, hogy Ön készíti el a honlapját! Ingyen adjunk: Ingyen Honlap!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »